Hrubá Skála

19. 10. 2014

Kde:myslivecký srub na Hrubé Skále, Český Ráj

Kdy: víkend 17.-19. 10.2014

Jídlo: poctivá pórková polívka, sladké záviny, buřty s hořčicí a kečupem, pytlíková gulášová polívka na odjezd

Sešli jsme se po půl šesté na vlakovém nádraží ve Staré Boleslavi. Plán byl celkem jasný – odjet vlakem 17:54 směr Všetaty, otamtud vlakem na Turnov a tam přestoupit do dalšího vlaku už na Hrubou Skálu. Tato trasa byla vybrána především proto, že měla relativně málo přestupů a byla o maličko kratší než trasa přes Nymburk.

Celé se to bohužel zkomplikovalo už na nástupišti, protože náš vlak měl několik minut zpoždění – a my měli mít ve Všetatech jenom 3 minuty na přestup! Pan průvodčí se snažil do Všetat dovolat, aby tam na nás počkali, ale nepodařilo se mu to. Přeplánovali jsme tedy a zvolili variantu vyrazit opačným směrem a dostat se do Českého Ráje přes Nymburk a Jičín.

V zápětí ohlásil zpoždění i vlak směr Nymburk, takže pak už byla vše jen loterie – buď nestihneme přestoupit ve Všetatech nebo v Nymburce – v Nymburce byly na přestup taky jen 4 minuty.

A do toho našich cca 20 dětí!

Paní průvodčí nám ve vlaku vyjednala, že v Nymburce na nás počkali (říkala jsem jí, že nás je skoro třicet, nahlásila jim, že je tu 40 skautů ;) ). Stejně tak další průvodčí, která nám pohlídala návazný spoj v Jičíně. Dva přestupy, žádné ztracené dítě!

Vlak z Jičína má ale v polovině výluku, na půlhodinové trati přestupujeme tedy ještě dvakrát… Už jsme profíci!

Cesta ke srubu je mnohým dlouhá. Měří asi 3 km, ale je to většinou do kopce. Fňuká většina.

Dřevěný sroubek se líbil, zatopili jsme v kamnech a dali si večeři. Menší si šli ustlat do podkroví, starší se poskládají dole – kde zatím mastili karty. Větší holky se postaraly o uložení mladších, včetně strašidelné pohádky.

Sobota

Po snídani jsme vyrazili na plánovanou šipkovanou – kterou vedli skauti a snažili se značit cestu pro naše mladší členy. Cesta špikovačky vedla tudy: http://mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&x=15.1823073&y=50.5491637&z=13&rc=9iKUDx-1mGfe5jxEdPMhygjCo1rm&rl=Hrub%C3%A1%20Sk%C3%A1la%2C%20okres%20Semily&rl=Karlovice%2C%20okres%20Semily&rl=Turnov%2C%20okres%20Semily&rl=Hrub%C3%A1%20Sk%C3%A1la%2C%20okres%20Semily&rp=%7B%22criterion%22%3A%22turist2%22%7D&ri=0 . Bohužel byl ale pro šipkovače hróóózný problém vázat krepáky nebo kreslit šipky, protože se většinou zakecali a zapomněli, že vlastně mají chystat hru. Natož aby se vymyslely nějaké smysluplné úkoly! :) Cestou jsme navštívili krásné vyhlídky na celé Hruboskalsko, minuli jsme také symbolický hřbitov horolezců a hru zakončili u malé skalky, na kterou se dá pohodlně vystoupat. Tam jsme se schovali a čekali až dorazí banda malých. Dali jsme si sváču a zbytek výletu jsme šli společně. U Antonínova pramenu jsme si udělali společné foto a pokračovali přes další vyhlídky a kolem skal. Ještě před koncem cesty nás čekaly pěkně prudké schody mezi skálami, kterými jsme se dostali opět na větší cestu a pak už rychle zpátky do srubu se nadlábnout. Večer jsme si dali polévku a opekli buřty a hráli u ohně na kytary, kluci pak pokračovali hrou Bang vevnitř, dokud jsme už i my neprohlásili, že je fakt čas jít spát :)

Neděle

Po snídani jsme vyrazili na kratší výlet „nazdařbůh“ (ze srubu, nejdřív po červené, před studánkou uhnout doprava roklinkou až nahoru na silnici, přebrodit pole a snaha najít pěšinku a cestu na druhé straně, křižování lesu přechod přes silnici a příchod na červenou opět svrchu). Jelikož jsme se cestou trochu ztratili (resp. trvalo nám, než jsme našli značku…) bylo potřeba urychlit výrobu gulášové polívky, rychle se najíst a uklidit celý srub. Všichni se do úklidu skvěle zapojili, když bylo potřeba dodělat už jen poslední zbytky poslali jsme malé napřed na vlak a s některými velkými jsme to dotáhli. Na vlak jsme celkem pospíchali, ale nakonec jsme měli dost velkou rezervu. Cestou zpět nás čekali opět přestupovací etudy, ale my už všechno bravurně zvládali! ;)