Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klíček pořádá tyto akce

14. 4. 2015

Jménem Klíčku Vás rádi zveme na tyto akce:

Exkurze – „Vzhůru do hlubin země“, 19.4.2015

Důl Mayrau představuje jedinečnou památku na hornickou historii kladenského kamenouhelného revíru. Skanzen je zachován v modelu tzv. posledního pracovního dne, kdy vše bylo zachováno tak, jakoby havíři odešli právě včera. Prohlídka je vedena od cechovny, řetízkové šatny, lampovny po jámové budovy dolu, kde z náraziště havíři sfárali do podzemí. Jámy byly zasypány v roce 1998, ale do kladenského podzemí s reálnou ukázkou dobývacích metod se u nás dostanete štolou v kopci Homole. Další atrakcí je budova Dýmnice, která sloužila k cvičení báňských záchranářů ještě v roce 2002. Rozsáhlá expozice zkamenělin a minerálů představí geologickou minulost oblasti. Zcela mimořádnou pozornost si zaslouží soubor tří těžních strojů. Parní těžní stroj smíchovské továrny Ringhoffer je návštěvníkům předváděn v pohybu. Jen ti odvážní mohou na závěr navštívit strašidelné podzemí.

Výlet je pro širokou veřejnost. Na akci je zajištěn hromadný autobus.

 

VSTUPENKY na výlet: je možné  zakoupit v Infocentru v Brandýse nad Labem a na oslavě Dne Země 18.4 (10-16h) Cena: 50 Kč dítě, 70 Kč dospělí (cena je dotována)

exkurzekladno_19-4-2015.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

přednáška Doc. RNDr. Anton Markoš, CSc -  Teorie Gaia po 40 letech, 22.4.2015 od 18h

Teorie Gaia předpokládá, že živé a neživé procesy na planetě jsou těsně provázané a neoddělitelné. J. Lovelock, autor teorie, musel čelit ostré kritice: vědci ji považovali za mystickou, a mystici, pravda, ji často zveličili. 
Předvedu, jakou úžasnou cestu teorie nastínila v oblasti dynamiky zemského tělesa, vzniku života a jeho provázanosti přes celou planetu. K výsledkům v těchto oblastech by se věda dopracovala i bez teorie Gaia, avšak sjednocující princip, který nabídla, je velkou inspirací pro vědce i pro laiky - i bez oné mystiky.

 Akce je pořádána pod záštitou města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Akce probíhají v rámci projektu Zdravá města

markos_gaia_22_4_2015.jpg