Jamboree

Pro skauty a skautky

přestože je ještě rok 2013, už musíme myslet dopředu. A máte představu, co bude v létě 2014 nebo 2015?

Středoevropské skautské Jamboree v ČR

Světové skautské jamboree v Japonsku

Jamboree je velké skautské setkání pořádané na národní nebo mezinárodní úrovni.

První světové skautské jamboree proběhlo roku 1920 ve Spojeném království. Od té doby proběhlo celkem 21 celosvětových jamboree v různých zemích světa, a to každé 4 roky (až na výjimky). Poslední konané Jamboree bylo 22nd World Scout Jamboree v roce 2011 ve Švédsku u Rinkaby.

Hlavním smyslem Jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství a je to velká příležitost pro skauty jak poznat spoustu nových přátel, mnohdy na celý život. Zároveň skauti ukazují celému světu to, co už chtěl zakladatel Baden - Powell: přátelství všech lidí bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo vyznání.

Na Jamboree se skauti nejenom seznamují a hrají hry, ale také se vzdělávají vtipnou formou a hrou ve věcech globálních problémů (odpad, diskriminace, lidská práva) nebo si zkoušejí různé pokusy a zajímavosti. Zároveň prezentují svou zemi. Čeští skauti se prezentují kromě tradičních jídel, řemesel a tanců také podsadovými stany, které vymysleli na začátku 20. století čeští skauti. Jde o stany s dřevěnou základnou a dvěma postelemi, které způsobují opravdovou zvědavost mezi ostatními skauty z celého světa.

Tynus k tomu dodává:

Zážitek z takovéto akce je obravdu nezapomenutelný a vřele doporučuji, aby naši skauti či skautky někam vyrazili. Za sebe mohu říct, že jsem byla na Jamboree 2007 v Anglii, kde jsme společně slavili 100 let od založení našeho hnutí a dodnes na vše ráda vzpomínám. Zároveň jsem v tuto chvíli přihlášena na Jamboree 2015 v Japonsku jako člen IST (international servis team).